Horní menu

Staré Město STARÉ MĚSTO
u Moravské Třebové
Pardubický kraj Pardubický kraj
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Desatero cestovaní na krajské železnici od 15. prosince 2019

Desatero cestovaní na krajské železnici od 15. prosince 2019Datum konání:
15.12.2019
Datum ukončení:
31.1.2020

Desatero cestovaní na krajské železnici od 15. prosince 2019

Důležité otázky a odpovědi

1)    Kdo bude zajišťovat železniční dopravu v kraji?

·         České dráhy – všechny tratě v Pardubickém kraji s výjimkou tratí 024 (Ústí nad Orlicí – Letohrad – Králíky – Mlýnický Dvůr) a 025 (Dolní Lipka - Hanušovice)

·         LeoExpress – tratě 010 (vlaky Praha – Lichkov – Wroclaw), 024 (Ústí nad Orlicí – Letohrad – Králíky – Mlýnický Dvůr) a 025 (Dolní Lipka - Hanušovice).

 

2)    Co se změní pro cestující?

·         Na tratích provozovaných Českými drahami nedochází k žádným změnám v rámci cestování. Přestupy mezi jednotlivými spoji jsou možné v rámci Českých drah na jednu jízdenku. Nadále platí tarif dopravce, IN karty, síťové jízdenky atd.

·         V rámci spojů provozovaných dopravcem Leo Express je uznáván tarif IREDO, karty IREDO, a jízdné Leo Expressu.

 

3)    Co mám dělat, pokud budu přestupovat mezi dopravci?

·         Držitelé karet IREDO přestupují mezi spoji bez jakékoliv změny.

·         V případě přestupu mezi vlaky obou dopravců bez karty IREDO bude nutné si pořídit dvě jízdenky. Jestliže se cestující ve vlaku prokáže jízdenkou z předchozího spoje, je poté cestující odbaven v návazném vlaku bez jakékoliv přirážky.

 

4)    Jak mám řešit konkrétní spojení, když…?

·        Přestup z vlaku Českých drah na Leo Express a naopak v Pardubickém a Královéhradeckém kraji (IDS IREDO):

o   S kartou IREDO je možné bezplatně na jednu jízdenku přestupovat mezi vlaky obou dopravců na území Pardubického, Královéhradeckého kraje a dalších vybraných úseků.

Vzorový příklad: Cestující jedoucí z Pardubic do Lichkova si zakoupí v Pardubicích  přestupní jízdenku IREDO až do Lichkova. Tuto jízdenku bude mít cestující uloženou na kartě IREDO, kterou předloží při kontrole, jak ve vlaku Českých drah, kterým cestující pojede z Pardubic do Ústí nad Orlicí, tak ve vlaku Leo Expressu z Ústí nad Orlicí do Lichkova.

o   Bez karty IREDO nebude možné cestovat mezi vlaky obou dopravců na jednu jízdenku. Cestující si musí zakoupit jízdenku zvlášť u každého dopravce, a to elektronicky nebo na pokladně nebo přímo ve vlaku. V případě předložení jízdenky v návazném vlaku druhého dopravce bude další jízdenka vydána bez přirážky k jízdnému.

Vzorový příklad: Cestující jedoucí z Pardubic do Lichkova si zakoupí v Pardubicích jízdenku Českých drah (tarif IREDO) pouze do Ústí nad Orlicí. Zde přestoupí na navazující vlak Leo Expressu, kde si zakoupí jízdenku do Lichkova. V případě předložení jízdenky z předchozí cesty z Pardubic vlakem Českých drah, bude cestující na své cestě do Lichkova odbaven ve vlaku Leo Expressu bez přirážky k jízdnému.

·        Přestup z vlaku Leo Expressu na České dráhy a naopak mimo Pardubický a Královéhradecký kraj (IDS IREDO):

o   Pro cestování mezi vlaky Leo Expressu a Českých drah nebude možné cestovat na jednu jízdenku. Cestující si musí zakoupit jízdenku zvlášť u každého dopravce. V případě předložení jízdenky v návazném vlaku druhého dopravce bude další jízdenka vydána bez přirážky k jízdnému. Cestující samozřejmě může koupit jízdenku také na pokladně Českých drah či elektronicky.

Vzorový příklad: Cestující jede z Letohradu do Prahy. V pokladně dopravce Leo Express si zakoupí jízdenku v tarifu Leo Expressu do Ústí nad Orlicí, kde přestoupí na vlak dopravce České dráhy do Prahy. Ve vlaku Českých drah si zakoupí jízdenku v tarifu Českých drah do Prahy. V případě předložení jízdenky Leo Expressu z předchozí cesty z Letohradu, bude cestující na své cestě do Prahy odbaven ve vlaku Českých drah bez přirážky k jízdnému.

(Při jízdě po území Pardubického, případně Královéhradeckého, kraje lze využít spojení v rámci IDS IREDO – viz výše)

 

5)      Kde najdu informace o vhodném spojení?

·         Vyhledávač IDOS (https://idos.idnes.cz/)

·         Pro vyhledání ceny jízdného lze využít Tarifní kalkulátor IDS IREDO (www.oredo.cz/tarifni-kalkulator-jizdneho) nebo stránky dopravců České dráhy (www.cd.cz) a Leo Express (www.leoexpress.com/cs).

 

6)    Kolik stojí karta IREDO?

·         Od 1. 12. do 31. 1. je karta IREDO k dostání za akční cenu 30 korun.

·         Akce platí pouze pro karty pořízené na území Pardubického kraje.

 

7)    Je pro mne karta výhodná?

·        Bezkontaktní čipová karta IREDO umožňuje zakoupení časové jízdenky, jednorázové přestupní jízdenky nebo platbu elektronickou peněženkou, která je součástí karty IREDO.

·        Karta je vhodná především pro pravidelné cestující, kteří využívají jak spoje pouze jednoho dopravce, tak cestující, kteří přestupují mezi dopravci nebo využívají k dopravě také autobusovou dopravu.

 

8)    Kde mohu kartu pořídit?

·        Kromě stávajících kontaktních míst pro Vás nově od 15. prosince 2019 zřizujeme tři nová kontaktní místa a to v Hlinsku, Chocni a Letohradu.

·        Kompletní seznam kontaktních míst a informace o kartě IREDO najdete na stránkách společnosti OREDO www.iredo.cz

 

9)    Kdy ji mohu využít?

·        V osobních, spěšných vlacích a autobusech na území Pardubického kraje.

·        Dále karta platí v rychlících (mimo R 640 a R641) a také ve vybraných vlacích vyšší kvality (IC, EC, rj). Seznam dálkových vlaků zařazených do IDS IREDO naleznete na stránkách www.oredo.cz

·        Od 15. prosince 2019 je rozšířena platnost na následující úseky:

-   019 v úseku Tatenice – Zábřeh na Moravě

-   025 v úseku Červený Potok – Hanušovice

-   236 v úseku Ronov nad Doubravou – Žleby

-   238 v úseku Vitanov – Ždírec nad Doubravou

 

10)   Kde se dozvím více o systému IDS IREDO a kartě IREDO?

·         Více o tarifu IDS IREDO, možnostech využití karty IREDO. nebo aplikaci IDS IREDO (pro iOS i Android a také na http://iredo.online) naleznete na webových stránkách www.iredo.info nebo na Call centru IDS IREDO 491 580 333.