Horní menu

Staré Město STARÉ MĚSTO
u Moravské Třebové
Pardubický kraj Pardubický kraj
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > 5. ročník celostátní akce „Den bez mrtvých na silnicích“

5. ročník celostátní akce „Den bez mrtvých na silnicích“Datum konání:
16.6.2018

DEN BEZ MRTVÝCH NA SILNICÍCH

 

Šestnáctého června bude popáté v České republice „Den bez mrtvých na silnicích„ . Jak tento den vznikl? Mezi 11. a 17. květnem 2014 byly v oblasti Chorvatska, Bosny, Srbska a Hercegoviny velké deště. Rozvodnily se řeky a došlo i k sesuvům půdy. Výsledkem bylo – bohužel - 44 mrtvých. Srbsko vyhlásilo třídenní státní smutek. V médiích byly postupně počty mrtvých zveřejňovány.

Co by se asi stalo u nás, kdyby byly také při každých nových mrtvých na našich silnicích zveřejňovány tyto a pak i celkové počty mrtvých. To bychom museli zřejmě držet státní smutek celý rok !

To vše jsem si dal, jako šachista, do souvislosti s Bílou nemocí od slavného Karla Čapka. Zde doktor Galén, který dokázal vyléčit předtím nevyléčitelnou Bílou nemoc, si dal pro léčení požadavek pro celý svět, aby jeden den nebyl nikdo zabit. S doktorem Galénem to nedopadlo dobře. Doufám, že budu mít větší štěstí. když chci jen to, aby na silnicích v ČR nezahynul jeden den žádný člověk (16. června 2018 – den před Dnem otců, a to proto, aby se otcové svého svátku dožili).

Myslím si, že Karel Čapek by měl z této akce radost.

Určitou podobnost s ní má i mezinárodní „Den bez aut„ , který je vždy 22. září.

Jak mají řidiči jezdit, to vědí - jen to dodržovat !

(žádný alkohol a drogy – pozornost, bez mobilu u ucha, ohleduplnost a zodpovědnost – oči na silnici a obě ruce na volant)

 

Ing. Zdeněk Joukl (praktický sociolog),

předseda pořádající SOR

(Společnosti pro ochranu před negativními vlivy reklamy)

www.joukl.cz

Stránka starší akce Den bez mrtvých na silnicích = www.menenehod.webnode.cz

 

 Letáček 2018