Úvod > Obec Staré Město > Historie > Historie v datech

Rehsdorf - Radisov
Petersdorf - Petrusov
Mährisch Trübau - Moravská Třebová

1234 – Staré Město vzniklo jako slovanská osada. První písemná zmíňka pochází z roku 1234. Tehdy byl použit název Trebow.

1247 - Vzpoura české šlechty proti králi Václavu I. Na trůn je dosazen jeho patnáctiletý syn Přemysl. Věrnost Václavovi I. zachovalo jen několik šlechticů - Havel z Lemberka, Ojíř z Friedberka, a zejména Boreš z Rýzmburka.

1248 - Na konci roku 1248 bitva u Mostu, kde byl Přemysl poražen vojskem Václava I., které vedl Boreš   z Rýzmburka.

1250 - Boreš získává od Václava I území pro kolonizaci.

1253 - Václav I. umírá.

1254 - Přemysl Otakar II. králem. Jeho komořím je Boreš z Rýzmburka.

1257 - Založení Moravské Třebové pravděpodobně na území Starého Města.

1270 – Staré Město je uváděn pod názvem Stará Třebová. Později se název Třebová přenesl na nově založené  město při řece a ujal se název Staré Město.

1276 - Vypuklo povstání českého panstva, vedené Borešem z Rýzmburka a předákem jihočeských Vítkovců - Závišem z Falkenštejna.

1277 - Boreš z Rýzmburka umírá.

1277 - Bedřich ze Schönburku převzal poručnictví nad dětmi Boreše z Rýzmburka

1281-1286 - Bedřich ze Schönburku se spojil s obávaným a mocným loupežným rytířem Hermanem Mathisonem, držitelem hradu v Hoštejnu. V letech 1281 - 1286 byl tento kraj opakovaně drancován a také vypálen.

1283 - VÁCLAV II. [1283-1305] začal vystupovat jako český král.

1286 - Dobití Třebovského hradiska výpravou Václava II vedenou Závišem z Falkenštejna (z rodu Vítkovců).

1287 -  Václav II. nechal hrad Hoštejn zbořit a celá hradní oblast Hoštejnu i panství tatenické připadla pánům ze Šternberku, kteří v té době vlastnili zábřežské panství.

1486 – Poprvé zmíněna fara.

1512 – Kostel z 13 století, postaven Ladislavem z Boskovic byl zasvěcen Kateřině Alexandrijské a sv. Anně

1744 - Roku 1744 vpadl Bedřich Pruský do Čech, byl však odtud vytlačen do Slezska. Přitom vtrhl oddíl pruského vojska do Moravské Třebové a zpustošilo město, přestože dostal výpalné. Dále se bral přes Staré Město, Třebářov, Krasíkov a Tatenici, kterou pruské vojsko pod vedením husarského majora Hanse Schütze poplenilo.

1898 – Poprvé zmiňována škola.

23. 9. Berta

Zítra: Jaromír